7

Etiketler

og işletme sorumlulukları, yüksek gerilim, trafo işletme sorumluluğu, orta gerilim, orta gerilim işletme sorumluluğu, cbk elektrik

OG İşletme Sorumlulukları

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu (Trafo İşletme Sorumluluğu) Hizmeti adıyla da bilinen bu hizmet elektrik mühendisleri tarafından verilmektedir. enerji ihtiyacını yüksek gerilim şebekesi üzerinden kendine ait bir trafo vasıtasıyla alan yani 1 kV ve üzeri gerilim bulunan tesisler bir elektrik mühendisinden işletme sorumluluğu hizmeti almak zorundadır.
İşletme Sorumluluğunun temel amacı müdahalesi teknik bilgi gerektiren yüksek gerilim ekipmanlarının sağlıklı işletilebilmesidir. Bu amaç doğrultusunda işletme sorumlusu elektrik mühendisi ile tesis sahibi arasında bir hizmet sözleşme imzalanarak süreç başlamış olur. Her yıl yılbaşında periyodik olarak yenilenen bu sözleşme elektrik mühendisleri odası tarafından hazırlanmış matbu bir sözleşmedir. Bu sözleşmede her iki tarafın görev ve sorumlulukları belirtilmiştir.
Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu (Trafo İşletme Sorumluluğu) Hizmeti bilgi birikimi ve tecrübe gerektiren bir hizmettir. Dolayısıyla bu kontrollerin elektrik Mühendisleri tekniker ve teknisyenler tarafından yani yetkili fen adamları tarafından yapılması gerekmektedir Elektrik Mühendisleri Odasının (EMO) ve elektrik teknikerleri ve teknisyenleri odasının konu ile ilgili eğitimi de tamamlamış olması gerekmektedir. EMO ve ETTO bu hizmeti yürütecek üyelerine ‘’yüksek gerilim işletme sorumluluğu eğitimi’’ adı altında bir eğitim vermekte ve eğitim sonunda bir sınav yapmaktadır. Bu eğitime kesintisiz devam eden ve sınavı başarıyla tamamlayan üyeler ‘’Yüksek gerilim işletme sorumlusu’’ olmaya hak kazanır.
CBK ELEKTRİK; İzmir ve komşu illerde yüksek gerilim işletme sorumluluğu hizmeti vermeye yetkili bir firmadır. Elektrik Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu (Trafo İşletme Sorumluluğu) Hizmeti için bizimle iletişime geçin.