0000485_kacak-akim-rolesi-testi-ve-raporlama[1]

Etiketler

Kaçak akım, Kaçak akım rölesi testi, izmir kaçak akım rölesi testi ve raporlama, yüksek gerilim, cbk elektrik

Kaçak Akım Rölesi Test Ve Raporlama

Kompanzasyon Nedir? 
Kaçak Akım Rölesi nedir, ne işe yarar, Kaçak Akım Rölesi, elektrik devrelerinde meydana gelebilecek bir kaçağı içindeki mekanizma ile algılayıp devreyi çok kısa sürede kesmeye yarayan devre elemanıdır. Yapılan araştırmalar insan vücudu üzerine 30mA ve üzeri akım geçtiğinde hayati tehlike meydana geliyor. Kaçak Akım röleleri; bir elektrik çarpılması olayında insan bedeni üzerinden geçen akımın bu mertebelere ulaşmadan devreyi kesmeye yararlar. Tabi burada elektriğe maruz kalınan sürede önemlidir. Standart ve görevini yapan bir kaçak akım rölesinin 30mA ve 0,2sn süre içerisinde devreyi açması gerekmektir. Kaçak Akım Röleleri; Can güvenliğinin korunmasının sağlamak için : 30mA Yangın riskinden korunmak için : 300mA Standartlarında üretilmektedir.

Kaçak Akım Rölesi görevini yapıyor mu? 
Kaçak Akım röleleri de herhangi bir sebeple arızalanıp görevinini yapamaz hale gelebilir, bunun birçok sebebi olabilir fakat önemli olan bunun nedeninden çok rölenin çalışır olup olmadığının tespitidir. Kaçak Akım Rölesinin üzerindeki test butonuna basarak rölenin kontrolü yapılmaz, butona basarak yapılan kontrol içindeki kontakların yapışıp yapışmadığı gibi basit sonuçlara ulaştırır. Kaçak Akım rölelerin testi bu iş için tasarlanmış ölçü aletleri ile yapılabilir. Yapılan test rölenin çalışıp çalışmadığı, kaç mili amper seviyesinde ve kaç saniyede açtığı gibi net sonuçlar verir. Alınan sonuçlar standartlara uygunsa kaçak akım rölesi görevini yapıyor diyebiliriz.

Kaçak Akım Röle Testini Kimler Yapabilir ? 
Kaçak Akım Rölesinin testini yapmaya ve Elektrik kontrol raporu hazırlama işi bilgi birikimi gerektiren bir çalışmadır. İş güvenliği açısından bu kadar önemli bir kontrollerin kontrollerin elektrik Mühendisleri tekniker ve teknisyenler tarafından yani yetkili fen adamları tarafından yapılması gerekmektedir Ayrıca Elektrik Mühendisleri Odası’nın ve elektrik teknikerleri ve teknisyenleri odasının meslek içi sürekli eğitim merkezi tarafından düzenlenen eğitimleri başarı ile tamamlayıp ‘Elektrik İç Tesisleri Denetleme Yetki Belgesi’’ almaya hak kazanmış olmasında fayda vardır. CBK Elektrik; kaçak akım röle testlerini yapmaya yetkili firmadır. Bilgi birikimi, tecrübe ve yetkiye sahip kadrosuyla yukarıda belirttiğimiz adımları izleyerek işletmelerde kaçak akım röle testlerini büyük bir titizlikle yapar. Elde edilen sonuçları gösteren raporu, yetki belgeleri ve ölçü aleti kalibrasyon belgesi ile birlikte işverene süratli bir şekilde teslim eder.